1071 Ankara Plaza, Kızılırmak mah. 1443 cad. No: 25, B Blok Daire: 91 Kat:12 Çukurambar, Çankaya, Ankara

Meme Küçültme

Aşırı kilo alma veya doğum sonrasında meme boyutları çok artabilir, bunu düzeltmek için meme küçültme ameliyatı yapılır. Büyüyen meme ile birlikte meme başları da daha aşağı iner yani sarkma oluşur. Meme hacminin aşırı büyümesi hastalarda bazı şikayetlere neden olur. Bunlar arasında omurga ve duruş bozuklukları, omuzda çökme, meme altlarında egzema mantar enfeksiyonları sayılabilir.

Ayrıca hasta dar giysiler giyemez, görüntü olarak da rahatsız olabilir. Meme küçültme ameliyatı meme dokusu kesilerek ve fazlalıkları çıkarılarak yapılır. Yani meme dokusu ve süt kanalları kesilmek zorundadır. Bu nedenle meme küçültme ameliyatı sonrasında emzirme problemi olabilir. Ancak amerikan istatistiklerinde meme küçültme ameliyatı yapılan hastalarda meme kanseri oranlarının daha az olduğu saptanmıştır. Bunun nedeni ileride kanser olabilecek dokuların küçültme ile çıkarılmış olmasıdır.

Meme küçültme ameliyatının en önemli risklerinden biri meme başı nekrozu yani çürümesidir. Bu olasılık her ameliyatta vardır, bunun için meme başının taşındığı sap boyutları önemlidir. Meme küçültme ameliyatında çıkarılan meme dokusu ile birlikte hasta kaçınılmaz olarak kan kaybeder. Bu nedenle ameliyat öncesi kan değerlerinin düşük olmaması gerekir. Çok aşırı büyük olan memelerin küçültülmesi ameliyatında kan değerlerinin fazla düşmesi durumunda kan nakli gerekebilir.

Meme küçültme yapılacak hastanın 40 yaş ve üstü olması ya da aile öyküsünde riskli gurupta ise mamografi, diğer tüm hastalara meme ultrasonu ameliyat öncesinde yapılır. Ameliyatta çıkarılan kitleler patolojik incelemeye alınır.

Ameliyat sonrası ertesi gün toplayıcı sporcu sütyeni takılır ve buna bir ay devam edilir. Dikişler 15-20 günde alınır.