1071 Ankara Plaza, Kızılırmak mah. 1443 cad. No: 25, B Blok Daire: 91 Kat:12 Çukurambar, Çankaya, Ankara

Yüz Germe

Yüz Germe ameliyatı, hastanın gevşeyen ya da sarkmış olan yüz cildinin fazlalıklarının çıkarılıp, daha genç bir yüz görünümü kazandırılmasıdır. Yüz germe ameliyatı, yaşlanmayı durdurmaz, ama yüz görüntünüzde gençleşme sağlar.

Genellikle birçok hastada ikinci bir yüz germe ameliyatı gerekmez. Yüz germe ameliyat izleri önceleri biraz belirgin iken zamanla solmaya azalmaya başlar. Değişen oranlarda iz kalabilir. İzin nekadar kalacağı önceden bilinermez. Ancak çok yakından bakılırsa anlaşılabilir ve hafif bir makyajla gizlenebilir. Ameliyat izi saçlı deri içinden başlar, kulak hizasında kulğın önüne geçer sonra aşağıda tekrar saçlı deri içine girer. Kulak önünde kalan kısmı ameliyat sonrasında görülebilecek yegane kısmıdır. Bu nedenle çok ince dikişlerle dikilerek çok az iz kalması amaçlanır. Hastaların çoğu ameliyattan sonra 1-2 hafta sonra işine dönebilir. Önemli sosyal randevular içinse, 4-8 hafta beklemelidir. Ameliyat sonrası yüzde morluklar ve şişlikler oluşacaktır.

Klasik Yüz germe ameliyatı dışında uygun olan hastalarda mini yüz germe ameliyatı yapılabilir.

Ameliyat

Yüz germe birkaç saat - veya beraberinde başka bir ameliyat da yapılıyorsa, daha fazla da sürebilir. Kesilerin kesin yeri ve ameliyatın aşamaları yüzünüzün yapısına ve cerrahınızın tekniğine bağlıdır. Kesi çoğunlukla alındaki saç çizgisinin üzerinden başlar, kulak önündeki doğal çizgiden aşağı inip, kulak memesinin arkasından devam eder. Boyunda da ameliyat yapılacaksa, çenenin altına küçük bir kesi yapılabilir. Genellikle, cerrah deriyi alttaki yağ ve kas dokusundan ayırır. Konturu düzeltmek için, boyundan yağ dokusu çıkarılır veya aspire edilir. Cerrah, sonra, alttaki kas dokusunu gerginleştirir, deriyi çekiştirir ve fazlalığı çıkarır. Dikişler dokuları korur ve kesileri kapatır; saçlı deride stapler kullanılabilir. Cerrahi sonrası, Kan koleksiyonunu drene etmek için, kulağın arkasındaki deri altına tüp dren yerleştirilir. Cerrah şişlik ve morluğu önlemek için başı gevşekçe sarabilir.

Ameliyat Sonrası

Genellikle önemli bir sıkıntı olmaz; olursa, cerrahınızın reçete edeceği ağrı kesici ile azaltılabilir. Derinin bir miktar hissizliği oldukça normaldir; birkaç hafta veya ayda geçecektir. Cerrahınız, şişliği indirmek için, birkaç gün için mümkünse başınızı yüksekte tutmanızı tavsiye edecektir. Ameliyatta dren konduysa, bir iki günde çıkarılmalıdır. Başın sargısı ertesi gün açılır ve pansuman yapılır. Solgun, mor ve şiş yüz sizi şaşırtmasın. Birkaç haftada normal görünümünüze kavuşacağınızı aklınızda tutun. Beş gün sonra, dikişlerin bir kısmı alınır. Saçlı deride bulunan dikişlerin iyileşmesi biraz daha uzun sürebilir. Bir iki günde ayağa kalkarsınız. Yüzünüz ve saçınıza kibar davranın, çünkü deriniz gergin ve hissizdir. Günlük aktivitelerinize dönüş için, cerrahınız daha özel bilgiler verecektir. Bu bilgiler şunları içerecektir: En azından iki hafta ağır ev işleri gibi ağır egzersizlerden kaçınmak (yürümek ve hafif gerinme iyidir); birkaç ay için alkol, buhar banyosu ve saunayı yasaklamaktır. Bütün bunlar dinlenmeyi arttırır ve vücudunuzun tüm enerjisini iyileşmeye harcamasına izin verir.

Başlangıçta, yüzünüz biraz değişik görünebilir. Özellikleriniz şişlikten dolayı bozulabilir, mimikleriniz biraz gergin olabilir ve muhtemelen skarlarınız hakkında kendi kendinize şüphe edebilirsiniz. Bazı morluklar 2-3 hafta devam edebilir ve kolayca yorulabilirsiniz. Üçüncü haftada kendinizi daha iyi görünecek ve daha iyi hissedeceksiniz. İhtiyaç duyarsanız, kamuflaj makyajı kalan morlukları kapatabilir. Birkaç ay cildinizi kuru ve kaba hissedebilirsiniz. Erkekler, derinin yer değiştirmesi nedeniyle, yeni tıraş olacak yerler - kulak ve boynun arkası - bulabilir. Yeni skarlara sahip olacaksınız, ama onlar saçlı deride veya doğal çizgilerin içinde saklanır. Bu izler, zamanla solacaktır ve giderek azalacaktır. Yüz germe ameliyatı olmak yaşlanmayı durdurmaz. Ameliyatla oluşan gerginlik sürekli kalıcı değildir. Ayrıca yüz cildiniz yaşlanmaya devam edecektir. Ve 5 ila 10 yıl sonra belki bir daha yüz germe ameliyatı olmak isteyebilirsiniz. Ama diğer taraftan, yüz germe ameliyatının etkileri devam eder; yıllar sonra, yüz germe ameliyatı olmamış halinizden daha iyi görünmeye devam edeceksiniz.